Kurban İbadeti

Bismillahirrahmanirrahim
(Sonsuz kerem sahibi ve ikramı bol olan Allah’ın adı ile)
Kurban Allah’ a yakınlaşmak manasını taşıyan ve aynı zamanda toplum içinde dayanışmayı, kardeşliği ve yardımlaşmayı da sağlayan bir ibadet olup zilhicce ayının 10. 11. ve 12. günleri yerine getirilmesi farz kılınmıştır.
Kurban ibadetinin farz olduğuna delil olan ayetlerde Allah (c.c) şöyle buyuruyor:
وَلِكُلِّ أُمَّةٍ جَعَلْنَا مَنسَكاً لِيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَى مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَإِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ فَلَهُ أَسْلِمُوا وَبَشِّرِ الْمُخْبِتِينَ
“Her ümmet için kurban görevi yükledik. Allah’ ın onlara rızık olarak verdiği en’amın (koyun, keçi, deve ve sığır) üzerine Allah’ ın adını zikretsinler diye. Sizin ilahınız tek olan Allah’ tır. Öyle ise O’ na teslim olun ve mütevazi olanları müjdele”. (Hacc 34. Ayet)

لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَّعْلُومَاتٍ عَلَى مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَكُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقِيرَ
“Kendilerine ait birtakım menfaatlere şahit olsunlar; Allah’ ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanların üzerinde belirli günlerde Allah’ ın adını ansınlar. Artık ondan yiyiniz ve muhtaçları doyurun.”(Hacc 28. Ayet)
Allah (c.c) arap müşriklerinin uydurdukları kuruntuları hakkında bilimsel bir açıklama isterken bir yandan da hangi hayvanların kurban edilmeleri gerektiğine işaret eder.
Delil olan ayetler şöyle:

ثَمَانِيَةَ أَزْوَاجٍ مِّنَ الضَّأْنِ اثْنَيْنِ وَمِنَ الْمَعْزِ اثْنَيْنِ قُلْ آلذَّكَرَيْنِ حَرَّمَ أَمِ الأُنثَيَيْنِ أَمَّا اشْتَمَلَتْ عَلَيْهِ أَرْحَامُ الأُنثَيَيْنِ نَبِّؤُونِي بِعِلْمٍ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ
“ Erkekli-dişili olmak üzere sekiz baş olan bu hayvanların ikisi koyun, ikisi keçidir. De ki; Allah bu hayvanların erkeklerini mi, dişilerini mi, yoksa dişilerin rahimlerinin içerdiği yavruları mı haram kıldı? Eğer doğru söylüyorsanız, bana bilimsel bir açıklama yapınız”? (En’am 143. Ayet)

وَمِنَ الإِبْلِ اثْنَيْنِ وَمِنَ الْبَقَرِ اثْنَيْنِ قُلْ آلذَّكَرَيْنِ حَرَّمَ أَمِ الأُنثَيَيْنِ أَمَّا اشْتَمَلَتْ عَلَيْهِ أَرْحَامُ الأُنثَيَيْنِ أَمْ كُنتُمْ شُهَدَاء إِذْ وَصَّاكُمُ اللّهُ بِهَذَا فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَى عَلَى اللّهِ كَذِبًا لِيُضِلَّ النَّاسَ بِغَيْرِ عِلْمٍ إِنَّ اللّهَ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ
“ Geride kalanların ikisi deve, ikisi sığırdır. De ki; Allah bunların erkeklerini mi, dişilerini mi, yoksa dişilerin rahimlerinin içerdiği yavruları mı haram kıldı? Yoksa Allah’ın size bu direktifi verdiğinin somut tanıkları mısınız? Körü-körüne insanları yoldan çıkarmak amacı ile Allah’a iftira eden, Allah adına yalan uyduran kimseden daha zalim kim olabilir? Hiç kuşkusuz Allah zalimleri doğru yola iletmez”. (En’am 144. Ayet)


Kurban ibadeti ancak yukarıda sayılan gösterişli 8 eş olan koyun, keçi, deve ve sığır olmak üzere bayramın 3. gününün akşam namazına kadar kesilebilir.
Bu hayvanların kurbanlık olabilmeleri için süt dişlerini değiştirmiş olması ve hasta, sakat, kör, boynuzu kırık, memeleri, dili ve kuyruğu kesik ve dişleri dökük olmaması şarttır.
Hanefi mezhebine göre kurban kesme ibadeti, akıllı, büluğ çağına ermiş, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip müslüman’ ın yerine getireceği mali bir ibadettir.
Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 20 miskal yani 80.18 gr. altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir, dolayısıyla Allah’ ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere karşılık ve O’ na yakınlaşmak için kurban kesmelidir.

Kurban ibadetini yerine getiremiyecek
durumda olan müslümanlar için bayramın 1. günü etek ve koltuk altı traş olmaları, dişleri temizlemeleri, el ve ayak tırnaklarını kesmeleri, boy abdesti almaları, güzel ve temiz elbiseler giyinmeleri, güzel kokular sürünmeleri ve son olarak da
bayram namazına katılarak vacip olan teşrik tekbirleri okumaları H.z Muhammed (s.a.s)
Efendimiz tarafından tavsiye edilmiştir.
Kurban kesimi bayram namazından sonra hayvan kesim yerlerinde yapılmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Nisan 2013
P S Ç P C C P
« Mar   May »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
%d blogcu bunu beğendi: