Kadınların Özel Halleri

Bismillahirrahmanirrahim

(Sonsuz kerem sahibi ve ikramı bol olan Allah’ın adı ile)

Müslüman kadınlara özel hallerinde yapmaları dinen yasak olan şeyler şunlardır:

1) Eşleri ile cinsel ilişki kuramazlar.

2) 5 vakit namazı, cuma namazını ve nafile namazlarını kılamazlar.

3) Hac ve umre için gittiğinde bol miktarda zamanı varsa tavaf yapma ibadetini temizlendikten sonra yapar (gusl ettikten sonra). Fakat vakti dar ise tavafını yapmasında bugünün şartları açısından bazı durumlarda bir sakınca yoktur.

4) Lohusalık döneminde namaz kılınmaz ve cinsel ilişki kuramazlar.

Allah (c.c) adet hakkında şöyle bilgi verir:

وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُواْ النِّسَاء فِي الْمَحِيضِ وَلاَ تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّىَ يَطْهُرْنَ فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَيْثُ أَمَرَكُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ

“Sana kadınların hayız halinden soruyorlar. De ki: O bir ezadır. Bu yüzden hayız zamanında kadınlardan uzak durun ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri zaman ise artık Allah’ın emrettiği yerden onlarla bir araya gelin. Muhakkak ki Allah, tövbe edenleri ve temizlenenleri sever”. (Bakara 222. Ayet)

Kadınlar her ay adet görürler. Adet görmeye başlayan her kadın maddi ve manevi olarak temizleninceye kadar eşleri ile cinsel ilişki kurmaları yukarıdaki ayette yasaklanmıştır. Bunun dışında ramazan ayında sancılı adet görenler olursa ve oruç tutarken durumu daha kötüye gidiyorsa ancak böyle bir durumda oruç tutmayabilirler ve daha sonra kaza ederler. Fakat sancılı adet görmüyorlarsa oruç tutmaları gereklidir. Çünkü oruç tutmama ruhsatı sadece yolcular ve hastalar için verilmiştir. (Oruç Kimlere Farz Kılınmıştır başlıklı yazıma bakabilirsiniz)

Allah (c.c) Maide suresinin 6. ayetinde abdest, boy abdestini ve teyemmüm hakkında bilgi verdikten sonra şöyle buyuruyor:

“Allah (c.c) sizlere zorluk çıkarmak istemez fakat sizi temizlemek ve üzerinize nimetini tamamlamak ister ve böylece şükredersiniz” ayeti ile yukarıdaki ayette geçen “bu yüzden onlardan uzak durun ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın” ayetleri beraber ele alındığında adetli ve lohusa olan kadınlar bu hallerinde namaz ibadetini yerine getiremezler. Daha sonra namazı kaza etmezler. Çünkü adetli olup olmamak onların ellerinde değildir. Bu kadının fıtratında olan bir ezadır.

Hac ve umre yapmak için Mekke’ ye giden kadınlar Kabe’ yi tavaf edemeden adet görseler; tavaf dışında kalan üzerine düşen bütün görevlerini yerine getirirler. Fakat adet görmeleri son bulunca, boy abdesti alırlar ve Kabe’ yi tavaf yaparlar.

Bugünün şartlarını göz önüde bulunduracak olursak, böyle birşeyin uzak ülkelerden gelenler için bazen mümkün olmadığını görürüz. Mesela bir grup halinde Mekke’ ye hac ibadeti veya umre için gitseler, içlerinden bir kadın adet görmeye başlasa tavaf ibadetini yapmayarak en sona bırakmayı düşünse ve zamanının dar olduğunu ve sonra kaza etmenin mümkün olmadığını anlasa o anda adetli bile olsa tavafını yapar ki, bu bir ruhsattır.

Fakat bugün çoğu kişiler bunun tam tersine adetli olan kadınların vakitleri olmadığı halde yine de tavaf edemezler diye fetva vermişler. Diyelim ki, adetli oldukları halde tavaf edemezler ve tavaf ibadetini vakitleri dar olduğundan tavaf yapamadan ülkelerine dönseler ne olur? İşte meselenin bu yönünü hiç düşünmeden yanlış fetva vermek ve bu yanlış fetvaya uymak yanlıştır. Aksi takdirde hac veya umre ibadetlerini yerine getirmemiş olurlar.

Ramazan ve kurban bayramı namazlarını adetli kadınlar kılamazlar. Fakat eşleri ve çocukları ile birlikte teşrik tekbirlerini okumak için camiye gitmeleri bir kulluk görevidir.

H.z Rasulullah (s.a.s) Efendimiz böyle günlerde eşi H.z Aişe ile birlikte (adetli iken) camiye teşrik tekbirlerini okumak için gitmişlerdir. Bunun zıddını söylemek hiç doğru değildir. Aynı zamanda Rasulullah’ ın sünnetine haykırıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Nisan 2013
P S Ç P C C P
« Mar   May »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
%d blogcu bunu beğendi: