Hayvan Beslemek

Bismillahirrahmanirrahim

(Sonsuz kerem sahibi ve ikramı bol olan Allah’ın adı ile)

H.z Muhammed (s.as) Efendimiz evin içinde köpek beslemesini yasaklamıştır. Fakat tarla köpeğini, bekçi köpeğini ve av köpeğini evin dışında besleme şartı ile ihtiyaçtan dolayı izin vermiştir.

Konu ile alakalı sahih hadis:

H.z Rasulullah (s.a.v) şöyle buyuruyor: “Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir.”(Buhari, Müslim)

Evin içerisinde köpek beslemeyi yasaklayan sahih hadisler:

Hz Ali (R.anh) dan gelen rivayete göre Hz.Peygamber (s.a.s) Efendimiz buyurdular ki:
“İçerisinde resim, cünüp ve köpek bulunan eve melekler girmez”. (Ebu Davud, Nesai)

Ebu Talha (r.anh) dan gelen rivayete göre Hz.Peygamber (s.a.s) Efendimiz:
“İçinde köpek ve resim bulunan eve melekler girmez”. (Buhari, Muslim, Nesai)

H.z Rasulullah (s.a.s) Efendimizin torunlarından olan İmam Cafer Sadık (R.anh) şöyle buyurmuştur: “Av köpeğini, senin ve onun arasında o köpeğin yüzüne kapalı bir duvar olmadıkça evde bulundurma”.

Bir müslüman batı ülkelerinde olduğu gibi süs, zevk ve eğlence için ev içinde ve dışında köpek besleyemez. Bunun tek sebebi köpek domuzdan sonra en pis hayvan olmasıdır. İslam temizliğe çok önem verilmesini emreden bir dindir. İşte sırf bu yüzden evin içinde pis olan herhangi bir hayvanı beslemeyi câiz görmez.

Şafii mezbebine ve Hanbeli mezhebine göre: Köpek, domuz ve onlardan türeyenler, bunların artığı, teri necistir. Bunlarla kirlenen eşya biri toprakla olmak üzere yedi defa yıkanır. Zira ağzı fazla soluduğu için en temiz yeridir.

Köpekler yerlere sürekli tüy döktüklerinden dolayı, evin içini sürekli kirletirler. Böyle bir evde namaz kılınması mümkün değildir. Çünki namaz kılınan yerin temiz olması aranan şartlardandır.

Köpeklerin su içtiği kaptan abdest alınamaz. Fakat kedinin su içtiği kaptan abdest alınır. Ancak böyle bir şey sadece mecbur kalındığında uygulanabilir.

Kedilerin temiz olduğu ile alakalı rivayet şöyledir:

Kedi pis değildir. Gezdiği yerlerde namaz kılınır. Sahabeden bir hanım anlatır:

Abdest alması için bir kaba su koymuştum. Kedi gelip bu kaptan su içince dayım Ebu Katade biraz daha su içmesi için, kabı kedinin önüne uzattı. Benim hayretle baktığımı görünce, dedi ki: Niye hayret ettin? Resulullah efendimiz buyurdu ki: “Kedi necis değildir. Etrafınızda dolaşan sevimli bir hayvandır”. (Tirmizi, Nesai, Ebu Davud)

Müslüman aileler evlerinde köpek yerine kedi, kanarya, muhabbet kuşu, cennet papağanı, afrika papağanı ve geri kalan bütün kafes kuşlarını evlerinde besleyebilirler.

Ev dışında ise av köpeği, bekçi köpeği, çoban köpeği, koyun, keçi, inek, kumru, güvercin gibi hayvanları yer müsait  ise beslemeleri serbestir. Fakat komşularını rahatsız ediyorlarsa beslememek daha uygundur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Nisan 2013
P S Ç P C C P
« Mar   May »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
%d blogcu bunu beğendi: