Kevser Suresi ve Meâli

Eûzibillahimineşşeytanirracim
(Taşlanmış şeytandan Allah’ a sığınırım)
Bismillahirrahmanirrahim
(Sonsuz kerem sahibi ve ikramı bol olan Allah’ın adı ile)

KEVSER SURESI VE MEÂLİ
إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ
فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ

إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ

1)Biz sana tükenmez nimetler verdik.
2) Öyleyse bütün ibadetlerini Rabbin için yap ve kurban kes.
3)Senden nefret edenin arkasından gelecek kimsesi yoktur.

Kevser suresinin birinci ayetinde geçen “Kel kevser” ifadesi için bazı müfessirler zayıf veya uydurulmuş hadislere dayanarak cennetin giriş kapısında bulunan bir kevser havuzu var diye tefsir etmişler ki, bu yorum benim kanaatime göre yanlıştır. Orjinal arapça sözlüğünde “Kevser” kelimesinin manası sonsuz nimetler, hiç kesilmeyen nimetler veya ayeti kerimede geçtiği gibi tükenmez nimetler olarak anlam taşımaktadır.
Konu ile alakalı bazı rivayetler, kevserin cennette bir nehir olduğunu ve H.z Muhammed’ e verildiğini ifade etmektedir. Fakat İbn Abbas (R.anh) bu aktarılan rivayetlere şöyle cevap vermiştir: “Bu Nehir? H.z Muhammed’ e verilen sonsuz iyiliğin sadece bir parçasıdır. Yani bu da kevserlerden biridir”.
H.z Muhammed (s.a.s) Efendimiz Mekke’ de zor dönemler yaşamış, hayatını tehlikeye atmış ve bütün bu sıkıntılara rağmen Allah’ın kendisine gönderdiği vahyi inşaa etmiş ve yaymıştır.
Allah (c.c) bunun karşılığında hem dünyada hem ahirette kendisine sayarak bitiremiyeceğimiz tükenmez nimetler vermiş.
İşte bütün müslümanlar hayatta iken Kur’an-ı Kerim’ in surelerinin ve ayetlerinin hakkını vererek güzel şeyler yaparak yaşarlarsa hem dünya hayatında hem ahiret hayatında Allah (c.c) kendilerine sonsuz nimetler verecektir.
Konu ile alakalı bir ayeti kerimede Rabbimiz şöyle buyuruyor:
وَآتَاكُم مِّن كُلِّ مَا سَأَلْتُمُوهُ وَإِن تَعُدُّواْ نِعْمَتَ اللّهِ لاَ تُحْصُوهَا إِنَّ الإِنسَانَ لَظَلُومٌ كَفَّارٌ
“Allah size istediğiniz herşeyi vermiştir. Allah’ın sizlere verdiği nimetleri saymakla bitiremezsiniz. Fakat buna rağmen insanlar hatayı çok yapan nankörlerdir”. (İbrahim 34. Ayet)
Allah (c.c) surenin ikinci ayetinde geçen bütün ibadetlerden maksat kendisinin bizlere emrettiği 5 vakit namaz, hac ibadeti, oruç, zekat, kurban ibadeti v.s. olmak üzere herşeyin yaratıcısı kendisi olduğu için şirki bu ayetinde de yasaklayarak kullarına vermiş olduğu nimetlere karşılık şöyle emrediyor: “Öyleyse bütün ibadetlerini Rabbin için yap ve kurban kes”.
Kurban ibadetinin yapılması için mekan şart değil ama zaman şartı bulunmaktadır. Konu ile alakalı ayet şöyledir:
لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَّعْلُومَاتٍ عَلَى مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَكُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقِيرَ
“Kendilerine ait birtakım menfaatlere şahit olsunlar; Allah’ ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanların (keçi, koyun, sığır ve deve) üzerinde belirli günlerde Allah’ ın adını ansınlar. Artık ondan yiyiniz ve muhtaçları doyurun.” (Hac 28. Ayet)
Aynı ayette geçen “Venhar” kelimesini manası boğaz çukuruna bıçak saplayarak kesmek olur ki, bunu açıklayan ayeti kerime ise şöyledir:
وَالْبُدْنَ جَعَلْنَاهَا لَكُم مِّن شَعَائِرِ اللَّهِ لَكُمْ فِيهَا خَيْرٌ فَاذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَيْهَا صَوَافَّ فَإِذَا وَجَبَتْ جُنُوبُهَا فَكُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْقَانِعَ وَالْمُعْتَرَّ كَذَلِكَ سَخَّرْنَاهَا لَكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ
“Gösterişli hayvanları sizin için Allah’ın işaretlerinden kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Sıra sıra ayakta dururlarken üzerlerine Allah’ın ismini anın. Yanları üstüne düştüklerinde onlardan yiyin, ihtiyacını gizleyen veya gizlemeyen fakirlere de yedirin. Şükredersiniz diye onları emrinize verdik”. (Hac 36. Ayet)
Kevser suresinin 3. ayeti ile alakalı diğer ayet şöyledir:
فَإِذَا نُفِخَ فِي الصُّورِ فَلَا أَنسَابَ بَيْنَهُمْ يَوْمَئِذٍ وَلَا يَتَسَاءلُونَ
“Sura üflendiğinde kafirlerin arasında nesep bağı kalmaz, o gün birbirlerini arayıp sormazlar da” . (Mu’minun 101. Ayet)
Kevser suresinin son ayeti bizlere ahirette geçmişte yaşayan atalarımızı, eşlerimizi, çocuklarımızı ve torunlarımızı göreceğimizi haber vermektedir. Fakat bunun gerçekleşmesi için iman ederek Allah’ ın emirlerini yerine getirerek güzel ahlaklı bir hayat yaşamamız gerekiyor. Aksi takdirde sura üfürüldüğü andan itibaren ne nesep bağımız kalır ne arayıp soranımız olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Nisan 2013
P S Ç P C C P
« Mar   May »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
%d blogcu bunu beğendi: