Mûcize Kavramı ve Allah’ ın Meydan Okuması

Bismillahirrahmanirrahim
(Sonsuz kerem sahibi ve ikramı bol olan Allah’ın adı ile)

Allah (c.c) her toplumu uyarmak için seçip gönderdiği elçilerinin doğru söylediklerini ispatlamak için mucizeleri ile desteklemiştir.
Allah’ ın elçilerinden istedikleri mûcizeler her ne kadar o elçilerin elinde meydana geldiği görünsede Allah’ ın istemesiyle ve yaratmasıyla olur.
İnsanlar kendilerine gelen her elçiden mûcize istemişler kimisi inkâr etmiş kimisi ise iman etmiş.
Allah (c.c) elçilerini şu mûcizeleri ile desteklemiştir:
وَإِلَى ثَمُودَ أَخَاهُمْ صَالِحًا قَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُواْ اللّهَ مَا لَكُم مِّنْ إِلَهٍ غَيْرُهُ قَدْ جَاءتْكُم بَيِّنَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ هَذِهِ نَاقَةُ اللّهِ لَكُمْ آيَةً فَذَرُوهَا تَأْكُلْ فِي أَرْضِ اللّهِ وَلاَ تَمَسُّوهَا بِسُوَءٍ فَيَأْخُذَكُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ

“Semûd’ a da kardeşleri Salih’ i gönderdik. Ey kavmim! dedi, Allah’ a kulluk edin, ondan başka bir ilah yoktur. Rabbinizden size apaçık bir delil gelmiştir, işte şu Allah’ın mahlûku dişi deve, size bir mûcizedir. Bırakın da Allah’ ın yarattığı yeryüzünde otlayıp dursun ve ona kötülükle dokunmayın, sonra sizi elemli bir azaba uğratır”. (Araf 73. Ayet)

Daha sonra Semûd kavmi Allah’ ın mûcizesi ola dişi deveyi keserler.
وَإِلَى ثَمُودَ أَخَاهُمْ صَالِحًا قَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُواْ اللّهَ مَا لَكُم مِّنْ إِلَهٍ غَيْرُهُ قَدْ جَاءتْكُم بَيِّنَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ هَذِهِ نَاقَةُ اللّهِ لَكُمْ آيَةً فَذَرُوهَا تَأْكُلْ فِي أَرْضِ اللّهِ وَلاَ تَمَسُّوهَا بِسُوَءٍ فَيَأْخُذَكُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ
“Arkasından Rabblerinin emrine başkaldırarak dişi deveyi boğazladılar ve ey Salih, eğer gerçekten elçiysen, ileride çarpılacağımızı söylediğin azabı şimdi başımıza getir, bakalım dediler. (Araf 77. Ayet)

Allah (c.c) onların bu yaptıkları davranışın karşılığını diğer ayeti kerimeye göre 3 gün sonra şöyle vermiş:
فَأَخَذَتْهُمُ الرَّجْفَةُ فَأَصْبَحُواْ فِي دَارِهِمْ جَاثِمِينَ
“Derken onlar şiddetli bir sesle azaba uğradılar, yurtlarında diz çökmüş bir halde yüzüstü kapanarak helak olup gittiler.” (Araf 78. ayet)

H.z Musa (a.s)’ a Firavun karşısında verilen mucizeler:
وَأَلْقِ عَصَاكَ فَلَمَّا رَآهَا تَهْتَزُّ كَأَنَّهَا جَانٌّ وَلَّى مُدْبِرًا وَلَمْ يُعَقِّبْ يَا مُوسَى لَا تَخَفْ إِنِّي لَا يَخَافُ لَدَيَّ الْمُرْسَلُونَ
Değneğini at. Onu yılanmış gibi hareket eder görünce, dönüp ardına bakmadan kaçtı. “Ey Musa, korkma! Benim katımda elçiler korkmazlar”. (Neml 10. Ayet)

وَأَدْخِلْ يَدَكَ فِي جَيْبِكَ تَخْرُجْ بَيْضَاء مِنْ غَيْرِ سُوءٍ فِي تِسْعِ آيَاتٍ إِلَى فِرْعَوْنَ وَقَوْمِهِ إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمًا فَاسِقِينَ
“Elini koltuğuna sok: Dışarı çıkardığında, hiçbir hastalık belirtisi olmaksızın, ak bir parıltı saçacaktır. Bu olağanüstülükler, Firavun ile soydaşlarına göstereceğin dokuz mûcizenin ikisidir. Onlar kesinlikle yoldan çıkmış bir toplumdur”.
(Neml 12.ayet)

فَلَمَّا جَاءتْهُمْ آيَاتُنَا مُبْصِرَةً قَالُوا هَذَا سِحْرٌ مُّبِينٌ
Ayetlerimiz onların gözleri önüne serilince: Bu, apaçık bir büyüdür dediler”. (Neml 13. Ayet)

H.z Musaya verilen 9 mûcize şöyledir:
1)Değneği yere attıgında büyük yılan olması (Şuara 30-33 ayetler)
2)Sağ elini sol kolunun altına koyduktan sonra beyaz olup parlaması (Neml 12. Ayet)
3)Değneği ile denizi ikiye ayırması (Şuara 63. Ayet)
4)Çekirge felaketi
5)Kurbağa felaketi
6)Buğday güvesi
7)Tufan
8)Kan felaketi
9)Ve büyüleri yutan değneği

H.z İsa (a.s)’ a iman eden 10 havarinin kendisinden mucize istemeleri:
إِذْ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ هَلْ يَسْتَطِيعُ رَبُّكَ أَن يُنَزِّلَ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاء قَالَ اتَّقُواْ اللّهَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ

“Hani havariler, Ey Meryem oğlu İsa! Rabbin, bize gökten bir sofra indirebilir mi? İsa da: İman etmiş kimseler iseniz Allah’ an korkun demişti”. (Maide 112. Ayet)

قَالُواْ نُرِيدُ أَن نَّأْكُلَ مِنْهَا وَتَطْمَئِنَّ قُلُوبُنَا وَنَعْلَمَ أَن قَدْ صَدَقْتَنَا وَنَكُونَ عَلَيْهَا مِنَ الشَّاهِدِينَ
“Havariler O’na dediler ki: İstiyoruz ki, o sofranın yemeklerinden yiyelim, kalplerimiz güven bulsun, bize doğru söylediğini kesinlikle bilelim ve olayın tanıklarından olalım”. (Maide 113. Ayet)

H.z İsa (a.s) havarilerinin bu istekleri üzerine Allah’ tan gökten bir sofra indirmesini ister:
قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاء تَكُونُ لَنَا عِيداً لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا وَآيَةً مِّنكَ وَارْزُقْنَا وَأَنتَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ
“Bunun üzerine Meryemoğlu İsa şöyle dedi: Allah’ım, ey Rabbimiz, bize gökten bir sofra indir ki bu gün hem öncekilerimiz hem de sonrakilerimiz için bir bayram ve senin bize gösterdiğin bir mûcize olsun. Bize rızık ver. Sen rızık verenlerin en hayırlısısın”. (Maide 114. ayet)

H.z İsa (a.s)’ a verilen diğer mucizeler:
1)Yahudi hahamlerının huzurunda daha beşikte iken konuşması ve nebiliğini ilan etmesi.
(İmran 46. ayet/Maide 110/Meryem 16-33-36. ayetler)
2)Allah’ ın yardımı ile ölüleri diriltmesi. (İmran 49-110 ayetleri)
3)Allah’ ın yardımı ile hastaları iyileştirmesi: körleri, topalları ve v.s. (İmran 49-110 ayetleri)
4)İnsanların evlerinde ne gizlediklerini ve neyi ayırdıklarını bildirmesi. (İmran 49.ayet)
5)Çamurdan kuş şekline benzer şeyler yapip üfledikten sonra canlanması (Maide 49. ayet)
6)Gökyüzünden sofra indirmesi (Maide 112-115 ayetleri)

Bütün insanlığa gönderilen son Nebi olan H.z Muhammed (s.a.s) Efendimizden arap müşrikleri su mûcizeleri istemişlerdir:
Kendisinden kendisiyle beraber uyarıda bulunan bir melek indirilmesini, kendisinden melekler getirmesini, Allah’ ın kendileri ile konuşmasını, mucize göstermesini ve Allah’ ın kendilerine görünmesini istemişler.

(Furkan 7-8./ Hicr 6-7./Bakara 118./ İmran 183./Kasas 48./Furkan 21. ayetlere b.k.z)

Ehli kitaptan olan yahudi ve hristiyanlarda kendisinden gökten bir kitap indirilmesini, yer altından kendilerine kaynak fışkırtmadıkça ve kendisine ait altından bir ev edinmesini istemişler. Allah (c.c)’ de bunlara karsı Kur’an-ı Kerim’ in farklı yerlerinde cevap olarak şöyle demiştir: bütün bu mûcizeler onlara gösterilmiş olsaydı büyü yapıldığını söyleyeceklerdi.
(İsra suresi 90-91-92-93./Nisa 153. ayetlerine b.k.z)

H.z Rasulullah (s.a.s) Efendimiz onların bu isteklerine karşı bunalmış ve neredeyse kendini helak edecekti. Allah (c.c) bunun üzerine şöyle uyarır:
لَعَلَّكَ بَاخِعٌ نَّفْسَكَ أَلَّا يَكُونُوا مُؤْمِنِينَ
“Ey Muhammed, onlar mü’min olmuyorlar diye neredeyse canına kıyacaksın”. (Şuara 3. Ayet)

إِنَّكَ لَا تَهْدِي مَنْ أَحْبَبْتَ وَلَكِنَّ اللَّهَ يَهْدِي مَن يَشَاء وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ
“Şüphe yok ki sen, sevdiğini doğru yola sevkedemezsin ve fakat Allah, dileyene doğru yola iletir ve odur hidayete erecekleri daha iyi bilen”. (Kasas 56. Ayet)

H.z Muhammed (s.a.s) Efendimiz hakkında uydurulan mucizeler şunlardan ibarettir: ayın ikiye yarılması, develeri konuşturması, parmağını suyun içine sokmuş sokarak suyu çoğaltması ve hurma salkımına yanıma gel dediginde gelmesi gibi bu tur uydurulmuş rivayetler mevcuttur ama hiçbirinin aslı yoktur. O’ nun tek mûcizesi Kur’an-ı Kerimdir.
Allah (c.c) işte bu yüzden Kur’an’ da herkese meydan okuyor:
قُل لَّئِنِ اجْتَمَعَتِ الإِنسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَن يَأْتُواْ بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ لاَ يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِيرًا
“De ki: Eğer tüm insanlar ve cinler bu Kur’an’ ın bir benzerini ortaya koymak amacı ile biraraya gelseler, ne kadar birbirlerine yardım etseler de onun bir benzerini ortaya koyamazlar”. (İsra 88. ayet)

فَلْيَأْتُوا بِحَدِيثٍ مِّثْلِهِ إِن كَانُوا صَادِقِينَ
“Eğer doğru söyleyenler iseler, haydi onun gibi bir söz getirsinler”. (Tur 34. ayet)

“Yoksa: Onu uydurdu mu? diyorlar. Öyleyse onun gibi uydurulmuş olan 10 sure getirin. Ve eğer siz, doğru söyleyenlerseniz, Allah’ tan başka gücünüzün yettiği kişileri de çağırın! de”. (Hud 13. ayet)

أَمْ يَقُولُونَ افْتَرَاهُ قُلْ فَأْتُواْ بِسُورَةٍ مِّثْلِهِ وَادْعُواْ مَنِ اسْتَطَعْتُم مِّن دُونِ اللّهِ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ
“Yoksa onu uydurdu mu diyorlar? De ki: Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi siz de onun benzeri bir sure getirin ve Allah’ tan başka, çağırabileceğiniz kim varsa onları da yardıma çağırın”. (Yunus 38. ayet)

وَإِن كُنتُمْ فِي رَيْبٍ مِّمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَأْتُواْ بِسُورَةٍ مِّن مِّثْلِهِ وَادْعُواْ شُهَدَاءكُم مِّن دُونِ اللّهِ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ
“Eğer kulumuza indirdiğimiz hakkında şüphede iseniz, haydin onun benzeri bir sure getirin ve eğer doğru söyleyenler iseniz, Allah’tan başka şahitlerinizi çağırın ve bunu ıspat edin”. (Bakara 23. ayet)

H.Z MUHAMMED’ E MÛCİZE GÖNDERİLMEMESİNİN SEBEBİ

وَمَا مَنَعَنَا أَن نُّرْسِلَ بِالآيَاتِ إِلاَّ أَن كَذَّبَ بِهَا الأَوَّلُونَ وَآتَيْنَا ثَمُودَ النَّاقَةَ مُبْصِرَةً فَظَلَمُواْ بِهَا وَمَا نُرْسِلُ بِالآيَاتِ إِلاَّ تَخْوِيفًا
“Bizi mucizeler göndermekten alıkoyan şey, öncekilerin onları yalanlamış olmasıdır. Örneğin, Semûd’ a açık bir mûcize olarak deveyi vermiştik. Fakat ona haksızlık ettiler. Biz mûcizeleri yalnızca uyarı amacıyla göndeririz”. (İsra 59. Ayet)

H.Z MUHAMMED (s.a.s.) MİRAC OLAYI:
Allah (c.c) yukarıdaki ayetlerde meydan okuması ve son elçisinin kendisine verilen tek mûcize olarak Kur’an-ı Kerim’ in oldugunu söyledik. Peki Mirac olayı mûcize mi yoksa değil mi ? Sorusuna tabi ki, mûcize değildir demek daha isabetlidir. Çünki bu olayın mûcize olabilmesi için bunu herkesin görmesi gerekiyordu. Bu olayda H.z Muhammed (s.a.s) Efendimiz sadece kendisi Allah’ ın ayetlerini görmüştür ve kendisine gösterilen bir mûcizedir.

Konu ile alakalı delil şöyledir:

سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ
“Bütün noksanlıklardan münezzeh olan Allah kulunu bir gecede Mescid-i Haram’ dan etrafını bereketli kıldıgımız Mescid-i Aksa’ ya (en uzak mescide) ayetlerimizin bir kısmını gösterelim diye götürdük. O İşiten ve Görendir”. (İsra 1. ayet)

Sonuç olarak her kim Allah’ ın ayetlerini yani mûcizelerini bile bile inkâr ederse, alaya alırsa dinden çıkar ve kafirlerden olur. Aynı zamanda yapmış olduğu bütün ibadetler ve iyilikler boşa gider.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Nisan 2013
P S Ç P C C P
« Mar   May »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
%d blogcu bunu beğendi: