Hidayet ve Dalalet

Bismillahirrahmanirrahim
(Sonsuz kerem sahibi ve ikramı bol olan Allah’ın adı ile)

Geleneğin yıllardan beri ısrarla yazmaya devam ettiği hatalı meallerden bazıları şunlardır: En’am 125, Bakara 105, İbrahim 4 ayetleridir. Vermiş oldukları meallere bir göz atalım:
“Allah, her kimi doğruya erdirmek isterse, onun göğsünü İslam’ a açar. Kimi de saptırmak isterse, onun da göğsünü göğe çıkıyormuscasına daraltır, sıkar. Allah, inanmayanlara azap (ve sıkıntıyı) işte böyle verir”. (Diyanet İşleri meali) “Allah kimi doğru yola iletmek isterse onun kalbini İslam’ a açar; kimi de saptırmak isterse göğe çıkıyormuş gibi kalbini iyice daraltır. Allah inanmayanların üstüne işte böyle murdarlık verir”. (Diyanet Vakfı meali)

“Allah, her kimi doğru yola erdirmek isterse, onun gönlünü İslam’ a açar. Her kimi de sapıklığa bırakmak isterse onun kalbini daraltır, öyle şıkıstırır ki, sanırsın öfkesinden göğe çıkacak. Allah imana gelmeyenleri o murdarlık içinde hep böyle bırakır”. (Elmalılı Hamdi Yazır-sadelestirilmiş ama diğer meallerinden pek fazla farkı yok zaten)
“Allah kimi doğru yola iletmek isterse göğsünü İslâm’a açar. Kimi de saptırmak isterse göğsünü, sanki göğe çıkıyormuş gibi, dar ve tıkanık yapar. Bunun yanısıra Allah, inanmayanları iğrençliğe mahkum eder”. (Fizilali Kur’an)

“Allah kimi doğru yola ulaştırmak isterse, kalbini (O’ na) teslim olma arzusuyla genişletir; kimin de sapmasına izin verirse onun kalbini daraltır ve sıkıştırır, adeta göklere tırmanıyormuş gibi: böylece Allah, inanmayanları dehşete düşürür”. (Muhammed Esed)

“İmdi Allah Teâlâ her kime hidâyet etmek isterse onun göğsünü İslâm için genişletir. Ve her kimi dalâlete düşürmek dilerse onun göğsünü daraltır, sıkışmış bir hale getirir, sanki zorla göğe yükselecek imiş gibi (bulunur). İşte Allah Teâlâ imân etmeyenlerin üzerine böylece pisliği (havale) kılar”. (Ömer Nasuhi Bilmen)

Şimdi gelelim konu ile ilgili Ibrahim suresinin 4. Ayetinin bazı hatalı meallerine:

“Kendilerine apaçık anlatabilsin diye, her peygamberi kendi milletinin diliyle gönderdik. Allah dilediğini saptırır ve dilediğini de doğru yola eriştirir; güçlü olan, Hakim olan O’dur”. (Diyanet İşleri-Eski ve Diyanet Vakfı mealleri farklı değildir)

“Biz, her peygamberi, ancak bulunduğu kavminin diliyle gönderdik ki, onlara apaçık anlatsın. Bu itibarla Allah dilediğini sapıklıkta bırakır, dilediğini de hidayete erdirir. O her şeye galibdir, hükmünde hikmet sahibidir”. (Elmalili Hamdi Yazır-sadelestirilmis)

“Biz bütün peygamberleri soydaşlarının dili ile gönderdik ki, onlara Allah’ın buyruğunu açıkça anlatabilsinler. Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O üstün iradelidir ve her işi yerindedir”. (Fizilali Kur’an)

“Ve Biz her peygamberi ancak kendi kavminin lisaniyle gönderdik ki, onlara beyan etsin. Artık Allah Teâlâ dilediğini saptırır ve dilediğini doğru yola sevkeder. Ve azîz, hakîm olan O’dur”. (Ömer Nasuhi Bilmen)

Şimdi En’am suresinin 125. ayetinin doğru mealine geçelim:

فَمَن يُرِدِ اللّهُ أَن يَهْدِيَهُ يَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلإِسْلاَمِ وَمَن يُرِدْ أَن يُضِلَّهُ يَجْعَلْ صَدْرَهُ ضَيِّقًا حَرَجًا كَأَنَّمَا يَصَّعَّدُ فِي السَّمَاء كَذَلِكَ يَجْعَلُ اللّهُ الرِّجْسَ عَلَى الَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ
“Allah dileyene hidayet verir ve onun göğsünü İslam’ a açar. Dalaleti dileyene de dalalet içinde bırakır ve onu göğe çıkıyormuş gibi göğsünü daraltır. İşte iman etmeyenlere böyle ceza verir”. (En’am125. Ayeti)

İbrahim suresinin 4. ayetinin doğru meali ise şöyledir:
وَمَا أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلاَّ بِلِسَانِ قَوْمِهِ لِيُبَيِّنَ لَهُمْ فَيُضِلُّ اللّهُ مَن يَشَاء وَيَهْدِي مَن يَشَاء وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ
“Ve her Elçiyi ancak kendi kavminin lisanıyla gönderdik ki, onlara açık açık anlatasın diye. Artık Allah dalaleti dileyene dalalet ve hidayet dileyene de hidayet verir. Ve Allah Aziz ve Hakim’ dir”. (İbrahim 4.ayet)

Bakara suresinin 105. ayetinin yanlış mealleri:
“Ne Kitab ehlinden inkar edenler ve ne de Allah’ a ortak koşanlar, Rabbinizden size bir iyilik gelmesini isterler. Oysa Allah, rahmetini dilediğine tahsis eder. Allah, büyük lütuf sahibidir”. (Diyanet İşleri eski ve yenisi farklı değil)
“Arzu etmez o küfredenler: Ne ehli kitabtan ve ne müşriklerden ki, size Rabbinizden bir hayır indirilsin, Allah ise rahmetiyle imtiyazı dilediğine bahseder ve Allah çok büyük fazıl sahibidir”. (Elmalili Hamdi Yazır)
“Ne Kitap Ehlinin kafirleri ve ne de puta tapanlar Rabbinizden size herhangi bir iyilik inmesini istemezler. Oysa rahmetini dilediğine tahsis eder. Allah büyük lütuf sahibidir”. (Fizilali Kur’an)

Bakara suresinin doğru olan meali şöyledir:
مَّا يَوَدُّ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ وَلاَ الْمُشْرِكِينَ أَن يُنَزَّلَ عَلَيْكُم مِّنْ خَيْرٍ مِّن رَّبِّكُمْ وَاللّهُ يَخْتَصُّ بِرَحْمَتِهِ مَن يَشَاء وَاللّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ
“Kitap ehlinden olanlar ve müşrikler size Rabbinizden bir iyilik inmesini istemezler. Oysa Allah rahmetini dileyene tahsis eder ve Allah büyük lütuf sahibidir”. (Bakara 105. Ayet)

Sevgli mü’min Kardeşlerim Kur’an ayetlerinde herhangi bir çelişki yoktur. Bu çelişkileri sadece orjinal metninden diğer dillere çeviri yaparken hata edenlerin meallerinde bulabilirsiniz.
Kim Allah’ ın (c.c) kendisinden hidayet isterse ona hidayet verir ki, hatalı meallerde olduğu gibi bunun tersini düşünmek asla arapça dil grameri açısından mümkün değildir. Allah (c.c) hidayeti ve dalaleti diledigine vermiş olsaydı neden insanları uyarmak için Nebiler göndererek Kitap ve Hikmet versin veya neden imtihan sahasına çeksin. Böyle bir şey kesinlikle kabul edilemez. Eğer insanlar doğru yolu bulupta o doğru yola girmek isterlerse ancak o zaman Allah (c.c) kendilerine hidayet yolunu gösterir ve verir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Mart 2013
P S Ç P C C P
« Şub   Nis »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
%d blogcu bunu beğendi: