Zekat Kimlere Farzdır ve Kimlere Verilir?

Bismillahirrahmanirrahim
(Sonsuz kerem sahibi ve ikramı bol olan Allah’ın adı ile)

Rabbimizin inzal buyurduğu Kur’an-ı Kerim’ de sürekli gündeme getirdiği ibadetlerden biri de zekattır. İslam’ ın 5 şartından biri olan zekat zengin olan müslümanların fakir olan kişilere verme şartı ile farz kılınmıştır.
Allahu Teala (c.c) kimlere zekat vereceğimiz hakkında 8 gruptan bahseder.
Konuya delil olan ayet şöyledir:

إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاء وَالْمَسَاكِينِ وَالْعَامِلِينَ عَلَيْهَا وَالْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَفِي الرِّقَابِ وَالْغَارِمِينَ وَفِي سَبِيلِ اللّهِ وَابْنِ السَّبِيلِ فَرِيضَةً مِّنَ اللّهِ وَاللّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ
“Sadakalar sadece yoksullara, düşkünlere, zekat memurlarına, kalbleri İslam’ a ısındırılmak istenenlere, esirlere, borçlulara, Allah yolunda çalışanlara ve yarı yolda kalanlara verilir. Bu paylaştırma sırası Allah tarafından belirlenmiştir. Allah her şeyi bilen ve doğru bilendir”. (Tevbe 60. Ayet)
Yukarıda yazılı olan ayette 8 gruptan bahsettikten sonra “Bu paylaştırma sırası Allah tarafından belirlenmiştir” ifadesi yer almasına rağmen bazı fıkıh kitaplarında “Kalbleri İslam’ a ısındırılmak istenenlere” diye geçen bölümü yürürlükten kaldırılmış gözükmektedir. Fakat ellerinde buna dair hiçbir delilleri yoktur.
Allahu Teala (c.c) ayeti ile vermiş olduğu hükmü sadece kendisi başka bir ayeti ile nesh eder ve bu konuda hiç kimseye yetki vermemiştir.
Zekat farz olup kameri takvimine göre hareket edilip seneden seneye verilir ki, bu 354 gündür. Zekat verecek olanlar ilk önce kendi ihtiyaçlarını görürler sonrada geri kalan nisap miktarı kadar 85 gram altın, 595 gram gümüş, buna denk para veya ticaret malı, yada daha fazla zekata tabi bir mala sahip olan müslümanların % 2.5 oranında akıl ve baliğ çağına ulaştığı andan itibaren zekat vermekle mükellef olurlar. Para biriktirerek bir araba, ev, daire, arsa, ev eşyası ve buna benzer şeyler almak isteyenler için de yukarıdaki şartlara göre zekat vermeleri gereklidir.

HAYVANLARIN ZEKATI

Koyun ve keçi için:
Koyun ve keçinin zekatı beraber hesap edilerek yapılır. Örneğin 45 koyun ve 50 keçi toplam 95 eder. Bu durumda kişi sadece 1 koyun veya 1 keçi vererek zekat görevini yerine getirmiş olur.
Koyun ve keçi besleyenler 39 tanesi için zekat vermezler.
Sadece 40’ tan 120’ e kadar 1 koyun veya keçi
121’ den 200’ e kadar 2 koyun veya keçi
201’ den 399’ a kadar 3 koyun veya keçi
400’ den 499’ a kadar 4 koyun veya keçi
500’ den itibaren her 100 koyun veya keçi için ayrıca 1 koyun veya keçi lazım gelir.
Mesela 500’ de, 5 600’ de 6 verilir.
Sığır ve manda için:
30’ dan aşağı sığır veya manda için zekat yoktur ve karışık olunca birbirlerine ilâve edilirler.
30’ dan 40’ a kadar 2 yaşında 1 dişi veya erkek buzağı
40’ dan 60’ a kadar 3 yaşında 1 dişi veya erkek dana
Tam 60’ a ulaşınca 1 yaşını bitirmiş 2 buzağı verilir
Sonra her otuzda bir buzağı ve her kırkta bir dana verilmek suretiyle hesab edilir.
Mesela: Yetmiş sığır için bir buzağı ile bir dana zekat verilebileceği gibi, seksen sığır için de iki dana, doksan sığır için üç buzağı, yüz sığır için bir dana ile iki buzağı ve yüz on sığır için de dört buzağı veya üç dana vermek arasında sahibi serbesttir. Çünkü bunda dört otuz ve üç kırk vardır. Daha çok sayılar için de bu şekilde işlem yapılır.
Müslüman olan ülkelerin çoğunda deve olmadığı için bu konu ile herhangi birşey yazmadım. Eğer deve sahibi olan müslüman kardeşlerimiz varsa Ömer Nasuhi Bilmen hocamızın “Büyük İslam Ansiklopedesi” adlı eserine bakabilir. Küçük başlıklı yem hayvanları için zekat verilmez. Yılın altı ayından fazla kırlarda otlayarak beslenemeyen hayvanların zekatı olmaz.

TARIMDAN ELDE EDİLEN ÜRÜNLERİN ZEKATI

Tarım işlerinde sulama işlemi yaparak çiftçilerin elde ettikleri ürünleri için verilecek zekat miktarı 20/1 olup sulamadan elde ettikleri ürünler için ise 10/1’ dir. Fakat kendi ihtiyaçları dışında artan ürün bulunmuyorsa zekat düşmez. Bahsedilen ürünlerin bazıları şunlardır: Ayçiçeği, mısır, buğday, arpa, yulaf, patates, sebze ve meyveler çeşitleridir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Mart 2013
P S Ç P C C P
« Şub   Nis »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
%d blogcu bunu beğendi: