Cuma Namazı

Bismillahirrahmanirrahim
(Sonsuz kerem sahibi ve ikramı bol olan Allah’ın adı ile)
Allah (c.c) müslüman olan kullarını bir araya gelmeleri ve birlikte namaz kılmaları için haftanın günlerinden olan cuma gününü diğer günlerden daha kıymetli görerek cuma namazını farz kılmıştır.
Konu ile ilgili ayet kerime şöyledir:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ
“Ey iman edenler! Cuma günü namaza nida olunduğunda, hemen Allah’ ı anmaya yönelin ve alış-verişi terkedin. Bilseniz bu sizin için daha hayırlıdır”. (Cuma 9. Ayet)
Yukarıdaki ayetten anlaşıldıgı üzere Cuma namazı akıl ve bülug çağına ermiş erkek ve kadın olan herkese farz kılınmıştır. Fakat bazı kişiler problemlerinden dolayı camiye gidemeyecek olurlarsa bunun yerine öğle namazını bulundukları yerde kılmakla mükelleftirler.
Hangi durumlarda kimler Cuma namazı kılmakla mükellef degillerdir? Mesela:
♦Yatalak olanlar
♦ İki gözü kör olupta camiye tek başlarına gidemeyenler
♦ Hastaneden dışarıya çıkma yasağı olanlar
♦ Küçük yaşta çocuk sahibi olan kadınlar
♦ Doğum için hastanede beklemekte olan kadınlar
♦ Ameliyat olanlar
♦ Ameliyata girecek olanlar
♦ Yağmurlu ve çamurlu olan günlerde öğle namazı evde kılınır vs.

Cuma günü namaz için camiye gitmeden evvel temizlik için müslümanların gusl abdesti almaları, daha sonra güzel kokulu temiz elbiseler giymeleri ve güzel kokular kullanmaları yerine getirmeleri gereken görevlerdendir. Konu ile ilgili hadisi şerifler şöyledir:

Ebu Hureyre (R.anh) rivayet ediyor: “Kim yıkanır, Cuma namazına gelir, belirli miktardaki nafile namazını kılar, hutbe bitinceye kadar susar, sonra imamla beraber Cuma namazını kılarsa o Cuma ile ondan önceki Cuma arasındaki günahları bağıslandığı gibi 3 günde ilave edilir”. (Muslim)

Selman Farisi (R.anh) rivayet ediyor: “Bir kişi Cuma günü yıkanır, gücünün yettiği şekilde temizlenir, yağdanlıklardan yağlanır veya evinde bulunan bir güzel kokuyu sunur ve çıkar, 2 kişinin arasını ayırmaz, sonra kendine farz olan namazı kılar, imam konuşurken de susarsa diğer cumadan o cumaya kadar olan günahları bağışlanır”. (Buhari)

Cuma günü öğle namazının ezanı okunduğunda isteyenler 2 veya 4 re’kat nafile namazı kılarlar.
Hemen arkasından görevli imam minbere çıkarak hutbe okur. Hutbe ve duasından sonra imamın arkasına bilgili birisi geçip “kamet” okur ve Cuma namazının 2 re’katlı farz olan namazına başlanır. (2. ezan okunmaz)

Namazdan sonra diğer namazlarda olduğu gibi herkes kendi halinde 33 defa “Subuhanallah” 33 defa “Elhamdulillah” 33 defa ise “Allahu ekber” okuyup dua ederler ve camiden çıkıp yeryüzüne dağılırlar.

Cuma namazı ile ilgili 9. ayetten sonra şöyle buyuruyor:
فَإِذَا قُضِيَتِ الصَّلَاةُ فَانتَشِرُوا فِي الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّهِ وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيرًا لَّعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

“Namazı kılınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ ın lütfundan isteyin, Allah’ ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz”.
(Cuma 10. Ayet)
Gelelim Cuma namazının ardından kılınan 2 re’katlı nafile namazını evde veya iş yerlerinde kılmak H.z Muhammed (s.a.s) Efendimizin uygulamasıdır.

Konu olan hadis şöyledir:

Abdullah bin Omar (R.anh) rivayet ediyor: “Cuma namazından sonra mescidden ayrılıncaya kadar namaz kılmaz, ayrılınca evinde 2 re’kat kılardı”. (Buhari ve Muslim)
H.z Muhammed (s.a.s) Efendimizin bu uygulaması Cuma suresindeki su ifadeden dolayıdır: “Namazı kılınca artık yeryüzüne dağılın”. Bu İlahi emri yerine getirmek için evvela 2 re’kat farzı kılar ve sonra evine gider 2 re’katta nafile kılardı.
Cuma namazını kasıtlı olarak terk edenlerin cezası 1 dinar bulamazsa yarım dinar veya 1 dirhem veyahut 1 sa’ veya yarım sa’ bugday sadaka vermeleri gerekir.
Delil olan hadisi şerifler şöyledir:
Semure bin Cundub (R.anh) rivayet ediyor: “Kim Cumayı özürsüz olarak terkederse bir dinar sadaka versin. Eğer bulamazsa yarım dinar versin”. (Ebu Davud)

Kudame bin Vebre (R.anh) rivayet ediyor:
“Kim Cumayı özürsüz olarak terkederse bir dirhem veya yarım dirhem yahut bir sa’ veya yarım sa’ buğday sadaka versin”. (Ebu Davud)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Mart 2013
P S Ç P C C P
« Şub   Nis »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
%d blogcu bunu beğendi: