Yuhanna İncili ve H.z Muhammed

Bismillahirrahmanirrahim
(Sonsuz kerem sahibi ve ikramı bol olan Allah’ın adı ile)
Allahu Teala (c.c) insanlığın ilk babası olan H.z Adem’ e (a.s) kendi soyundan olanları uyarması için kitap ve hikmet vermiş. Bu durum H.z Muhammed (s.a.s) Efendimize kadar devam etmiştir.
Her Nebi-Rasul kendinden sonra gönderilecek olan Peygamberin adını bildirmiştir.
Konu ile alakalı delil olan ayet şöyledir:

 

وَإِذْ قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ إِنِّي رَسُولُ اللَّهِ إِلَيْكُم مُّصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيَّ مِنَ التَّوْرَاةِ وَمُبَشِّرًا بِرَسُولٍ يَأْتِي مِن بَعْدِي اسْمُهُ أَحْمَدُ فَلَمَّا جَاءهُم بِالْبَيِّنَاتِ قَالُوا هَذَا سِحْرٌ مُّبِينٌ
“Meryem oğlu İsa da: “Ey İsrailoğulları! Ben size gönderilmiş Allah’ın elçisiyim, benden önce gelen Tevrat’ ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmed adında bir elçiyide müjdeleyici olarak geldim” demişti. Fakat o kendilerine açık deliller getirince; “Bu apaçık bir büyüdür dediler”. (Saf 6. Ayet)
Bugün hıristiyanların ellerinde sahip oldukları “Yeni Ahid” denilen bölümünde yer alan ve 4 incilden biri olan Yuhanna incilinin 13,1-25’ de “Gitmeden önceki düşünceler” başlıklı yazısında H.z Muhammed (s.a.s) Efendimizin gelecegini bildirmektedir.
Hristiyanlara göre “Eski Ahid” olan Tevrat Hz. İsa’nın, hem de Peygamberimiz’in gelişine işaret eder. Tevrat, Isa (a.s)’ mı İncil, Hz. Musa’yı onaylar, Kuran’a işaret eder. Kuran ise son kitap olma özelliğiyle iki kitabı da onaylar. Bu yüzden bu kitabın tümü boyunca göreceğimiz Kuran’ın Allah’ın gönderdiği kitap olduğunu ıspat eden mucizeler aynı zamanda Tevrat’ ın ve İncil’ in Allah’ın gönderdiği kitaplar olduklarını da ıspatlar.
Mevcut Yuhanna incilin’e dayanarak Peygamberimiz’in geleceğini müjdeleyen açıklamaları inceleyelim. Bu incelemeyi yaparken Kuran’ın, hıristiyanların İncil’den birçok şeyi gizlediğini söyleyen ayetini unutmayın. Hıristiyanların bir kısmının en çok korktuğu şey üçleme inancının yıkılması, Hz. İsa’nın diğer Peygamberler gibi bir Peygamber olarak algılanmasıdır. Peygamberimize, İncil’in işaret ettiği kabul edilirse, Hz. İsa’yı aşırı yücelten açıklamaların yanlışlığı ortaya çıkacaktır. Bu yüzden Vatikan’ in en çok gizlemeye çalışacağı bilgilerin başında İncil’de Peygamberimize yönelik işaretlerin varlığı gelmektedir. Vatikan kendi otoritesini ve hatta varlığını korumak için İncil’de geçen ifadeleri saptırmaya çalışacaktır. Untulmamalıdır ki Hz. İsa aramice konuşuyordu. En eski İncil nüshaları ise eski yunanca ve latincedir. Anlaşılıyor ki tahrifatların önemli bölümü İncil’in eski yunanca’ya ve latince’ye aktarılması sırasında olmuştur.
Şimdi Yuhanna incilinin 13,1-25 bölümüne biraz geri dönelim.
Yuhanna H.z Muhammed (s.a.s) Efendimizin gelişinden şöyle bahseder:
Eğer beni seviyorsanız, emirlerimi gözetirsiniz.
Ben de Baba’ya (Rabbe) yalvaracağım ve o size bir “Paraklit” gönderecektir.
(Yuhanna 14, 15-16)
Yukarıdaki geçen yazıda “Paraklit” ismi yunanca olup bunu arapçaya tercüme ettiğimiz zaman “Muhammed” ve “Ahmed” anlamları ortaya çıktıgını görürüz.
Ama Baba’nın benim adımla göndereceği Paraklit, Kutsal Ruh size her şeyi öğretecek, bütün söylediklerimi size hatırlatacak.
(Yuhanna- 14, 26)
Kutsal Ruh’ tan maksat “H.z Cebrail” (a.s)’ dır. Kur’an’ da bu delil şöyledir:
عَلَّمَهُ شَدِيدُ الْقُوَى
“O’ na müthiş güçleri olan öğretti”. (Necm 5. Ayet)
Ve “Bütün söylediklerimi size hatırlatacak” ifadesine işaret eden Kur’an ayeti şöyledir:
يَا أَهْلَ الْكِتَابِ قَدْ جَاءكُمْ رَسُولُنَا يُبَيِّنُ لَكُمْ كَثِيرًا مِّمَّا كُنتُمْ تُخْفُونَ مِنَ الْكِتَابِ وَيَعْفُو عَن كَثِيرٍ قَدْ جَاءكُم مِّنَ اللّهِ نُورٌ وَكِتَابٌ مُّبِينٌ
“Ey Kitap Ehli! Kitaptan gizlediğiniz birçok bölümünü size açıklayan ve birçoğunu açıklamadan geçiveren elçimiz size geldi! Gerçekten size Allah’tan bir aydınlatıcı ve apaçık bir kitap geldi. (Maide 15. Ayet)
Bununla beraber ben size gerçeği söylüyorum. Benim gitmem sizin için hayırlıdır. Çünkü ben gitmezsem Paraklit size gelmez. Fakat gidersem onu size gönderirim.
Ve o geldiği zaman günah, doğruluk ve hüküm konusunda dünyayı suçlu olduğuna ikna edecektir.
(Yuhanna-16, 7-8)
Ne var ki O, yani gerçeğin ruhu gelince, sizi tüm gerçeğe yöneltecek. Çünkü kendiliğinden konuşmayacak, yalnız duyduklarını söyleyecek ve gelecek şeyleri size bildirecektir.
Yuhanna kaleme aldıgı bu yazısındaki “Çünki kendiliginden konuşmayacak” cümlesi çok ilginçtir.
Konu ile ilgili Allah (c.c) bir Kur’an ayetinde şöyle buyuruyor:
وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَى
“O kendi tutkularına göre konuşmaz”. (Necm 3. Ayet)
إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَى
“O ancak vahyolunan vahiydir”. (Necm 4. Ayet)
Gördügünüz gibi bazı şeyler insan sözü bile olsa incillerde olduğu gibi kalmış.
Bu konu ile ilgili yazmış olduğum konu hristiyanları elestirmek veya aşağılamak için değil, sadece kendilerinin bu konu üzerinde biraz düşünmelerini ve araştırmalarını istememden dolayıdır.
Zaten bir müslümanın istedigi tek şey bütün insanlık Hak yolunda olması, yürümesi, hareket etmesi ve yaşamasıdır. Şunuda unutmayalım ki, Allah (c.c) hidayeti isteyen kullarına verir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Mart 2013
P S Ç P C C P
« Şub   Nis »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
%d blogcu bunu beğendi: