Besmelesiz Kesilen Hayvanlar, Kurban ve Av Hayvanı

Bismillahirrahmanirrahim

(Sonsuz kerem sahibi ve ikramı bol olan Allah’ın adı ile)

Herşeyi bir anda yaratan Allahu Teala (c.c), Mekke’ de yaşayan arap müşriklerinin Allah’a iftira atarak kendi kafalarına göre uydurdukları haram ve helal konularına değinerek, onların bu konuda hiçbir delilleri olmadığını vurgulayarak bizlere şöyle buyuruyor:

وَقَالُواْ هَذِهِ أَنْعَامٌ وَحَرْثٌ حِجْرٌ لاَّ يَطْعَمُهَا إِلاَّ مَن نّشَاء بِزَعْمِهِمْ وَأَنْعَامٌ حُرِّمَتْ ظُهُورُهَا وَأَنْعَامٌ لاَّ يَذْكُرُونَ اسْمَ اللّهِ عَلَيْهَا افْتِرَاء عَلَيْهِ سَيَجْزِيهِم بِمَا كَانُواْ يَفْتَرُونَ

“Onlar kendi kuruntularına göre: bu hayvanlar (inek, deve, koyun, keçi) ve ekinler dokunulmazdır. Bizim istediklerimizden başka hiç kimse onları yiyemez, bunlarda sırtlarına yük vurulması ve binilmesi yasak hayvanlardır. Bazı hayvanları keserken de Allah’ ın adını anmazlar, bunu yaparken Allah’ ın emri böyledir diye O’ na iftira ederler. Allah onların yaptıkları iftiradan dolayı cezalandırılacak.” (En’am 138. Ayet)

Hemen arkasından gelen ayet ise şöyledir:

وَقَالُواْ مَا فِي بُطُونِ هَذِهِ الأَنْعَامِ خَالِصَةٌ لِّذُكُورِنَا وَمُحَرَّمٌ عَلَى أَزْوَاجِنَا وَإِن يَكُن مَّيْتَةً فَهُمْ فِيهِ شُرَكَاء سَيَجْزِيهِمْ وَصْفَهُمْ إِنَّهُ حِكِيمٌ عَلِيمٌ

“Ve birde dediler: bu hayvanların karınlarındaki yavrular sadece erkeklerimize mahsustur, kadınlarımıza yasaktır. Fakat hayvanın yavrusu olu doğarsa her ikisi de ona ortaktırlar. Allah bu yakıştırmalarının cezasını verecektir. Hiç kuşkusuz Allah hikmet sahibidir ve her şeyi en iyi bilendir.” (En’am 139. Ayet)

Hakkında bu tür uygulamalarda bulundukları, bu konuda onları yaratmadıkları, varetmedikleri halde insanlardan ve cinlerden şeytanlara başvurdukları ekin ve hayvanlar asıl kaynağına döndürmektedir. İnsanlara bir geçim kaynağı, bir nimet olması için ekinleri ve hayvanları yaratan yüce Allah’dır. Tüm bunları O’na şükretsinler ve O’na kullukta bulunsunlar diye yaratmıştır.

İnsanı mükerrem bir canlı olarak yaratan Yüce Rabbimiz (c.c) temiz ve pis olan şeyleri bize hangilerinin oldugunu vahiy meleği aracılığıyla bildirmiştir.

İslam hukukunda genel kaide sadece haram olan şeylerin hangileri olduğu araştırılır ve haram kılınan şeylerin dışında kalanlar ise helal hükmünü taşırlarki bunlarda temiz olan yiyeceklerdir.

Allah’ ın (c.c) bütün kullarından istediği şeyler şunlardır: iman ehli olmak, temiz şeyler yiyip içmek, temiz giyinmek ve salih ameller işlemek. Bunları kullarından yapmalarını istemesinin nedeni ise insanı mükerrem bir varlık olarak yaratmış olmasından dolayıdır.

Kişi yiyip, içmesine ve giyinmesine dikkat ettiği müddetçe sağlıklı bir vücuda ve salih ameller işlediğinde ise bedenle beraber ruhuda rahat ve huzur içinde ölene kadar hayat sürdürürler ve insan aklı bunu böyle kabul eder.

O’nun izni olmadan Allah’a bir hüküm dayandıran, sonra da bu Allah’ın hükmüdür diyen birinden daha zalim biri bulunamaz. Çünkü O, bilgisizce insanları saptırmayı amaçlamaktadır. Onları hidayetle zan arasında şaşkın bırakmaktadır. Bunları yüce Allah doğru yola iletmeyecektir. Çünkü doğru yola götüren sebeplerle bağları koparmışlardır. Kendilerine hiçbir yetki verilmeyen şeyleri Allah’a ortak koşmuşlardır. Şu anda müşriklerin inançlarındaki, düşünce ve uygulamalarındaki gevşeklik, saçmalık ve gülünçlük olanca çıplaklığıyla ortaya çıkmış oldu. Bu düşünce ve uygulamalarının bir bilgiye, bir belgeye ve bir temele dayanmadığı ortadadır. Daha önce gerek kendi kendilerine, gerekse şeytanlarının ve ortak koştukları tanrılarının telkiniyle haklarında birtakım uygulamalarda bulundukları ekin ve hayvanların var edilmesi gerçeğine döndürülmüşlerdi. Bu ekinleri ve hayvanları kendileri için var eden şeytanlar veya sahte tanrılar değildir. Tersine bunları kendileri için yaratan yüce Allah’dır. Bu yüzden yarattığı, rızıklarını verdiği şeyler ve bağışladığı mal ve kullar üzerindeki hakimiyet tek başına O’na ait olmalıdır. Şimdi de onlara bütün bunlarda yüce Allah’ın haram kıldığı şeyler açıklanmaktadır. Yüce Allah’ın bir belgeye ve vahye göre gerçekten haram kıldığı şeyler açıklanmaktadır, zan ve kuruntuya göre değil. Allah tek başına meşru egemenlik sahibidir. Bir şey haram kıldığında o, haramdır. Helal kıldığı şey de helaldir. Bir insanın müdahalesi ya da ortaklığı söz konusu değildir.

Arap müşriklerinin yine kendi uydurdukları kuruntuları hakkında Allah (c.c) kendilerinden bilimsel bir açıklama istemektedir. Konu ile alakalı ayetler şöyledir:

ثَمَانِيَةَ أَزْوَاجٍ مِّنَ الضَّأْنِ اثْنَيْنِ وَمِنَ الْمَعْزِ اثْنَيْنِ قُلْ آلذَّكَرَيْنِ حَرَّمَ أَمِ الأُنثَيَيْنِ أَمَّا اشْتَمَلَتْ عَلَيْهِ أَرْحَامُ الأُنثَيَيْنِ نَبِّؤُونِي بِعِلْمٍ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ

“ Erkekli-dişili olmak üzere) sekiz baş olan bu hayvanların ikisi koyun, ikisi keçidir. De ki; “Allah bu hayvanların erkeklerini mi, dişilerini mi, yoksa dişilerin rahimlerinin içerdiği yavruları mı haram kıldı? Eğer doğru söylüyorsanız, bana bilimsel bir açıklama yapınız?”(En’ am 143. Ayet)

وَمِنَ الإِبْلِ اثْنَيْنِ وَمِنَ الْبَقَرِ اثْنَيْنِ قُلْ آلذَّكَرَيْنِ حَرَّمَ أَمِ الأُنثَيَيْنِ أَمَّا اشْتَمَلَتْ عَلَيْهِ أَرْحَامُ الأُنثَيَيْنِ أَمْ كُنتُمْ شُهَدَاء إِذْ وَصَّاكُمُ اللّهُ بِهَذَا فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَى عَلَى اللّهِ كَذِبًا لِيُضِلَّ النَّاسَ بِغَيْرِ عِلْمٍ إِنَّ اللّهَ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ

Geride kalanların ikisi deve, ikisi sığırdır. De ki; “Allah bunların erkeklerini mi, dişilerini mi, yoksa dişilerin rahimlerinin içerdiği yavruları mı haram kıldı? Yoksa Allah’ın size bu direktifi verdiğinin somut tanıkları mısınız? Körü-körüne insanları yoldan çıkarmak amacı ile Allah’a iftira eden, Allah adına yalan uyduran kimseden daha zalim kim olabilir? Hiç kuşkusuz Allah zalimleri doğru yola iletmez. “(En’ am 144. Ayet)

Daha sonra inzal olan ayette Allah (c.c) kendi koyduğu helal ve haram konusunda şöyle buyurmaktadır:

قُل لاَّ أَجِدُ فِي مَا أُوْحِيَ إِلَيَّ مُحَرَّمًا عَلَى طَاعِمٍ يَطْعَمُهُ إِلاَّ أَن يَكُونَ مَيْتَةً أَوْ دَمًا مَّسْفُوحًا أَوْ لَحْمَ خِنزِيرٍ فَإِنَّهُ رِجْسٌ أَوْ فِسْقًا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللّهِ بِهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلاَ عَادٍ فَإِنَّ رَبَّكَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

“ De ki: Bana vahyolunan Kur’ an’ da bir kimsenin yiyecekleri arasında leş, akıtılmış kan, domuz eti ve Allah’ tan başkası adına kesilmiş hayvandan başka, haram kılınmış bir şey bulamıyorum. Fakat aşırı gitmeksizin kim bunlardan yemek zorunda kalırsa yiyebilir.

Şübhesiz Rabbin çok bağışlayan ve bolca ikramda bulunandır.” (En’ am 145. Ayet)

Bu ayetin bir benzeri ise şöyle:

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالْدَّمَ وَلَحْمَ الْخَنزِيرِ وَمَآ أُهِلَّ لِغَيْرِ اللّهِ بِهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلاَ عَادٍ فَإِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

“ Allah size sadece ölmüş hayvan etini, kanı, domuz etini ve Allah’ tan başkası adına kesilen hayvan etlerini, haram kıldı. Kim mecbur kalırsa, helal saymayarak aşırı gitmeksizin bu haramlardan yiyebilir. Allah çok bağışlayan ve bolca ikramda bulunandır.” (Nahl 115. Ayet)

Allah (c.c) konu daha iyi anlaşılsın diye son olarak şöyle buyuruyor:

حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالْدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّطِيحَةُ وَمَا أَكَلَ السَّبُعُ إِلاَّ مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَأَن تَسْتَقْسِمُواْ بِالأَزْلاَمِ ذَلِكُمْ فِسْقٌ الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن دِينِكُمْ فَلاَ تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا فَمَنِ اضْطُرَّ فِي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِّإِثْمٍ فَإِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

Ölü, kan, domuz eti, Allah’ tan başkası adına boğazlananlar, boğulmuş, bir yerine vurularak öldürülmüş, düşüp yuvarlanmış, başka bir hayvan tarafından süsülmüş, yırtıcı hayvan tarafından yenmiş olanları canları çıkmadan önce kesmemişseniz, dikili taşlar üzerine boğazlananlar ve fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı; bunlar fasıklıktır. Bugün, kafirler dininizden çıkmanızdan ümitlerini kesmişlerdir, onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslamiyet’ i beğendim. Açlıktan darda kalan, asırı gitmeksizin yiyebilir. Doğrusu Allah, çok bagışlayan ve bolca ikramda bulunandır.

 (Maide 3. Ayet)

Yukarıda geçen ayetlerden anlaşıldığı üzere öteden beri insanlara haram kılınan hayvan etleri şunlardır:

1)Kendiliğinden ölen hayvanların etleri (balıklar hariç)

2)Hayvanlardan akıtılan kan (kesim esnasında)

3)Allah’ tan başkasına adına kesilen (hiç kimsenin adına kesilmeyenler hariç)

4)Domuz eti ve dikili taşlar üzerine boğazlananlar

 Haram ve helal konusunda hüküm sadece Allah’ ın bizzat kendisine aittir. Konu ile ilgili ayet şöyle:

َلاَ تَقُولُواْ لِمَا تَصِفُ أَلْسِنَتُكُمُ الْكَذِبَ هَذَا حَلاَلٌ وَهَذَا حَرَامٌ لِّتَفْتَرُواْ عَلَى اللّهِ الْكَذِبَ إِنَّ الَّذِينَ يَفْتَرُونَ عَلَى اللّهِ الْكَذِبَ لاَ يُفْلِحُونَ

”Dillerinizle uydurduğunuz asılsız nitelemelere dayanarak şu helaldır şu haramdır diyerek Allah’a iftira atmayınız. Şüphesiz Allah’a iftira edenler kurtuluşa eremezler.” (Nahl 116. Ayet)

Allah (c.c) bizlere haram ve helal konusu hakkında bu kadar açık bilgi vermesine ve ayetleriyle açıklamasına ragmen geleneğin besmelesiz kesilen hayvanlar hakkında vermiş oldukları haram hükmü hem çok üzücü hemde çok ilginçtir.

Bütün fıkıh ve tefsir kitablarında mevcut fetva şöyledir:

Hayvanları boğazlayan kadın olsun erkek olsun müşrik olanların kestikleri zaman yenmez. Fakat ehli kitaptan ise kestikleri yenilir.

Herşeyden önce arap müşrikleri Allah’ a iman eden fakat kendisine bir takım putlarla şirk koşan (Uzza, Menat ve Lat) bir toplumdu.

Yahudi ve hristiyanlar ehli kitaptan oldukları halde şirke bulaşmışlardır. Peki nasıl oluyorda birileri çıkıp müşriklerin kestiklerini haram, ehli kitaptan olan yahudi ve hristiyanların kestikleri helaldir diyebiliyorlar, bunu asla kabul etmek mümkün değil.

Sonuçta bu üç grup Allah (c.c)’ a şirk koşanlardır ve bunların kestikleri haram değildir. Müslümanlara haram kılınan şey onların Allah’ tan başkası adına kestikleri hayvan etlerinden baskaşı değildir.

Mesela arap müşrikleri kendi elleriyle yaptıkları Lat, Menat ve Uzza adındaki putları adına kestikleri keçi, koyun, sığır ve deve ve hristiyanlarda H.z İsa (a.s) için senenin belli bir gününde kestikleri kuzu eti bizlere haram kılınan hayvan etleridir.

Allah (c.c) hayvan kesimi hakkında sadece kurban bayramında kesilen büyük başlıklı hayvanları boğazlarken “Besmele” okumamızı farz kılmıştır.

Konu ile alakalı ayet şöyle:

لِيَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَيَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَّعْلُومَاتٍ عَلَى مَا رَزَقَهُم مِّن بَهِيمَةِ الْأَنْعَامِ فَكُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقِيرَ

“Kendilerine ait birtakım menfaatlere şahit olsunlar; Allah’ ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanların (keçi, koyun, sığır ve deve) üzerinde belirli günlerde Allah’ ın adını ansınlar. Artık ondan yiyiniz ve muhtaçları doyurun.”(Hacc 28. Ayet)

Allah (c.c) arap müşriklerin atmış oldukları iftirayı tekrar gündeme getirerek şöyle buyuruyor:

ذَلِكَ وَمَن يُعَظِّمْ حُرُمَاتِ اللَّهِ فَهُوَ خَيْرٌ لَّهُ عِندَ رَبِّهِ وَأُحِلَّتْ لَكُمُ الْأَنْعَامُ إِلَّا مَا يُتْلَى عَلَيْكُمْ فَاجْتَنِبُوا الرِّجْسَ مِنَ الْأَوْثَانِ وَاجْتَنِبُوا قَوْلَ الزُّورِ

“İşte böyle. Kim Allah’ ın yasaklarına saygı gösterirse bu tutum kendisi için Rabbi katında şüphesiz hayırlıdır. Size okunanlar dışında kalan butun hayvanlar helal kılındı. Artık putların pisliğinden ve yalan sözlerden kaçının.” (Hacc 30. Ayet)

Müslüman olmayan ülkelerde yaşayan müslüman  kardeşlerimiz kurban bayramı dışında kesilen hayvan etlerini (hindi, tavuk, kuş türleri, keçi, koyun, deve, sığır v.s.) gönül rahatlıyla yiyebilirler. Sadece hristiyanların paskalya yortusunda H.z İsa (a.s) için kestikleri kuzu birde Allah’ tan başkası adına kesilen hayvan etlerini haram olduğu için yiyemezler.

Tüfek veya ok ile avlanılan hayvanlar içinde besmele şartı yoktur. Av hayvanları temizlendikten sonra kişinin önüne getirildiğinde evvela besmele okur ondan sonra yemeye başlayabilir.

Konu ile alakalı delil olan ayet şöyledir:

يَسْأَلُونَكَ مَاذَا أُحِلَّ لَهُمْ قُلْ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ وَمَا عَلَّمْتُم مِّنَ الْجَوَارِحِ مُكَلِّبِينَ تُعَلِّمُونَهُنَّ مِمَّا عَلَّمَكُمُ اللّهُ فَكُلُواْ مِمَّا أَمْسَكْنَ عَلَيْكُمْ وَاذْكُرُواْ اسْمَ اللّهِ عَلَيْهِ وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ سَرِيعُ الْحِسَابِ

“ Sana kendilerine nelerin helal kılındığını soruyorlar. Deki: size sadece temiz olan yiyecekler helal kılındı. Allah’ ın size sağladığı bilgileri öğreterek yetiştirdiğiniz eğitimli avcı hayvanların sizin için tuttukları  hayvanları yiyiniz ve üzerlerine Allah’ ın adını anınız. Allah’ tan korkunuz. Hiç kuşkusuz Allah hesabı çabuk görendir.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Mart 2013
P S Ç P C C P
« Şub   Nis »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
%d blogcu bunu beğendi: