Kur’an’da Deniz Avı ve Yiyeceği

Bismillahirrahmanirrahim
(Sonsuz kerem sahibi ve ikramı bol olan Allah’ın adı ile)

Allahu Teala El-Maide suresinin  96.  ayetinde şöyle buyurmaktadır:

أُحِلَّ لَكُمْ صَيْدُ الْبَحْرِ وَطَعَامُهُ مَتَاعًا لَّكُمْ وَلِلسَّيَّارَةِ وَحُرِّمَ عَلَيْكُمْ صَيْدُ الْبَرِّ مَا دُمْتُمْ حُرُمًا وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِيَ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ

Hem kendinize, hem de yolculara bir geçimlik olmak üzere deniz avı ve yiyecegi, size helal kılındı. İhramda olduğunuz sürece size kara” avı yasaklandı. Huzuruna toplanacağınız Allah’tan korkun.
Yukarıda yazılı  olan ayetin mealinde ki “deniz avından  maksat kaçan ve sıçrayan pullu veya pulsuz olan bütün balıklardır ki helal kılınmıştır.

Yine aynı ayette geçen “denizin yiyeceğinden” maksat ise midye, istakoz, istiridye, karides gibi hayvanlar olmak üzere helal kılınmıstır.

Madem ki Allah (c.c) denizde avlanılan balıkları ve yiyeceğini haram kılmadı peki neden bazı büyük mezhep imamlari böyle farklı ayrılığa düşmüşler helal kılındığı halde haram olarak nitelemişler diye bir soru gelebilir akla.
Hanefi fıkıh alimleri deniz yiyeceklerinin iĝrenç ve pis olduĝu kanâtine vararak  haram hükmünü vermişler.Fakat ne Kur’an’da ne sahih hadislerde herhangi bir dayanaklari bulunmamaktadir.
Hanbeli mezhebine göre ise yılan balığı habis oldugundan yenmesi yasaklanmıştır fakat bunun dışında kalanlar hepsi helaldir. Maliki mezhebine gelince ister balık ceşitleri olsun ister midye, istakoz, istiridye, yengeç ve karides gibi hayvanlar olsun yenilir.

Sevgili Mü’min Kardeşlerim benim bu konu ile alakalı tavsiyem şudur:Allahu Teala’nın Cebrail (a.s) aracılığı ile inzal buyurduğu yüce Kitabımız Kur’an- ı Kerimin Nahl suresinin 116. ayetinde helaller ve haramlar konusunda uyarmaktadir:

َلاَ تَقُولُواْ لِمَا تَصِفُ أَلْسِنَتُكُمُ الْكَذِبَ هَذَا حَلاَلٌ وَهَذَا حَرَامٌ لِّتَفْتَرُواْ عَلَى اللّهِ الْكَذِبَ إِنَّ الَّذِينَ يَفْتَرُونَ عَلَى اللّهِ الْكَذِبَ لاَ يُفْلِحُونَ

”Dillerinizle uydurduğunuz asılsız nitelemelere dayanarak şu helaldır şu haramdır diyerek Allah’a iftira atmayınız. Şüphesiz Allah’a iftira edenler kurtuluşa eremezler.” Helal ve haram koyma hükmü sadece ve sadece bizzat  Allah’ın kendisine aittir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Şubat 2013
P S Ç P C C P
    Mar »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
%d blogcu bunu beğendi: